MENU

by • December 12, 2013 • Tatuiruočių istorijaComments (0)6152

Tatuiruotės – neatsiejama žmonijos kūno istorijos dalis

Samuel O’Reilly pirmasis (1891) užpatentavo elektrinę rotorinę mašinėlę, kuri ir šiandien naudojama tatuiruočių piešimui ant kūno. Adatos, kiti aštrūs daiktai ir specialus rašalas, įamžina mūsų kūnuose simbolinius žemėlapius , jau nuo pirmųjų žmonijos civilizacijos laikų. Kaip šis kūno menas paplito po Europą? Kodėl ir šiandien mes žymime savo kūnus asmeniška, dvasiška simbolika? Kodėl kai kurios tatuiruotės dar ir šiandien turi neigiamą prasmę?

Jūreiviai keliaudami jūromis, kolonizuodami dar neatrastas gentis, į Europą parvežė ne tik keistas maistines kultūras, bet ir kūno puošimo tradicijas. Senosios gentys dar buvo išlaikę stiprų ryšį su simboliniu kūno puošimu ornamentais ir magiškais ženklais. Azijos šalyse tapymas, rašymas ir piešimas ant kūno taip pat turėjo stiprių religinių motyvų. Vienas seniausių tatuiruočių darymo metodų, kaip tik ir kilęs iš Azijos šalių, tai piešimas ant kūno Chna dažais. Kaip bebūtų keista ir netikėta, net ir Viktorijos laikų aristokratai priėmė naują, kūno meno pakraipą. Anglijos karalius Georgas, Danijos Karalius Frederikas VII bei Rusijos caras Nikolajus II, visi puošėsi tatuiruotėmis.

Kokios populiariausios tatuiruočių reikšmės? Manoma, kad senosios gentys darydavosi tatuiruotes, kaip tam tikrą apsaugą, bet yra ir tamsioji šio meno pusę. Būtų laikų, kai tatuiruotėmis ženklinti nuteistieji. Rašalo piešinys ant kūno, tai viena iš jų bausmių.  Jei anglų jūreiviai XVIII-XIX amžiuje puošė savo nugaras Jėzaus Kristaus atvaizdu, tikėdamiesi apsisaugoti nuo fizinių bausmių,  tai vėliau atėjo laikai, kai tatuiruotės simbolizavo bausmę ir nuodėmę.

Arabai savo religingumą išreikšdavo tatuiruodami citatas iš Korano, tuo tarpu japonus ir kinus bausdavo rašalo piešiniais ant veido. Sakoma, kuo žmogus daugiau nusikalsdavo, tuo daugiau tatuiruočių piešiama ant jo veido. Panašūs piešiniai ant veido padėdavo kinams paženklinti karo belaisvius bei vergus. Šios liūdnos tradicijos buvo tęsiamos ir Pirmojo bei Antrojo pasaulinio karo metais. Karo dezertyrai buvo žymimi raide “D”, o koncentracijos stovyklose visiems kaliniams buvo tatuiruojami specialūs numeriai. Nuo to momento koncentracijos stovyklos kaliniai tapdavo bevardžiai,  skaičiai ant rankų atstodavo  jų vardą ir pavardę.

Bėgant šimtmečiams, prasidedant ir baigiantis karams, požiūris į tatuiruotes keitėsi. Žinoma, dar ir šiandien skeptikai nusiteikę prieš kūno meną. Tatuiruotės jiems asocijuojasi su keistumu, beprotiškumu ir sadistiškumu. Nepaisant tokio neigiamo požiūrio, XX-ame amžiuje tatuiruočių menas atgimė. Amsterdame atidarytas pirmasis pasaulyje tatuiruočių muziejus, pradėti leisti katalogai, tatuiruočių istorijos knygos. Į šį beprotišką kūno meno atgimimą įsiliejo ir nauji, tik tatuiruočių darymui skirti salonai. XX-ame amžiuje paišyti kūną adatomis ir rašalu tapo madinga.

Tatuiruotes populiarino ir garsiausi XX-ojo amžiaus kultūros atstovai, kurie paskatino nieko neišsiskiriančius žmones išreikšti save piešiniais ant kūno. Ir šiandien kino žvaigždės puošia savo viešus kūnus subtiliausiais piešiniais. Garsiausių pramogų pasaulio vyrų ir moterų, kurių tatuiruotės tapo ikoninėmis, sąrašas nesibaigiantis ( Britney Spears, Christina Aquilera, Meg Ryan, Sandra Bullock, Jennifer Aniston, Janet Jackson, Pink, Julia Roberts, Madonna, Pamela Anderson, Angelina Jolie, Mick’as Jager’is, Eminem’as, Jon Bon Jovi, Mike‘as Tysonasą, Bruce’as Willis’as, Shaquille’as O’Neal’as, Kobe’is Bryant’as). 

Manoma, kad tatuiruotes darosi tik stiprūs ir užsispyrę žmonės, tačiau neįmanoma suklasifikuoti ir išskirti esminių charakterio bruožų, kurie turi įtakos galutiniam apsisprendimui, išpaišyti kūną tatuiruočių rašalu, ar ne? Kiekvieno žmogaus pasirinkimas unikalus, nuo subtiliausių ir vos pastebimų rašalo žymių, iki masyvių, visą kūną dengiančių raštų. Rašalu galima išpaišyti beveik visą kūną, nėra tokios zonos, kurios neužpildytų profesionalūs tatuiruočių meistrai. 

happy wheels

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>