MENU

by • December 12, 2013 • Tatuiruočių istorijaComments (0)11116

Tattoo istorija

Tattoo arba “tatau”- polineziečių kalbos žodis, kurio prasmė varijuoja, o lingvistinis paaiškinimas net neegzistuoja. Šie amžini piešiniai ant kūno, Moiri gentyje ( Naujoji Zelandija) turėjo ilgą ir sudėtingą istoriją. Dar ir šiandien, nuo kūno nenutrinami ženklai, įamžinami mechaniniu būdu: badant, pjaunant odą, o žaizdas užpildant dažomosiomis medžiagomis po oda. Kad ir koks skausmingas ir sudėtingas būtų tatuiravimo procesas, šio kūno meno istorija daug painesnė.  Neišlikę jokių duomenų apie pirmuosius piešinius ant kūno, bet mokslininkai spėlioja, jog pirmosios tatuiruotės buvo daromos dar prieš 40-mt tūkstančių metų, Senovės Egipte. 

Pirmiesiems piešiniams ant kūno įamžinti buvo naudojami įrankiai iš rago ir kaulo. Ilgą laiką tattoo buvo laikoma išskirtinumo ženklu. Genčių vadai, medžiotojai, žyniai ir net XIX amžiaus aristokratai, žymėjo savo kūnus tatuiruotėmis. Kol nebuvo asmens tapatybės dokumentų, piešiniai ant kūno buvo savotiškas asmens identifikavimo ženklas. Nešiodami ant kūno tam tikrą ženklą, žmonės priklausė vienai ar kitai tautai arba genčiai. Veliau tatuiruotės atspindėjo ir tam tikrą  žmogaus socialinį statusą.

XX-o amžiaus tatuiravimo tradicijas kalėjimuose, keitė pavienių asmenų saviraiškos sprendimai. Šiandien piešiniai atspindi mūsų pasaulėžiūrą, gyvenimo būdą, jausmus ir mąstymą. Nuo pirmųjų primityvių iki hiper-realistinių, 3D tatuiruočių, kūno minininkams teko nueiti ne ilgą kelią. Keitėsi prasmės, reikšmės, motyvai ir tatuiravimo technikos. Kai kurios bendruomenės net neįsivaizduoja gyvenimo ir tradicijų be piešinių ant kūno. Šiandien mes vis dažniau pamirštam savo statusą ir kūnus paišom ne tik dėl  mistinių įsitikinimų.

Sugrįžtant prie ištakų, jau Pietų Amerikos indėnų gentys naudojosi specialiais badymo instrumentais ir dažais, kad įamžintų savų kūnus piešiniais. Be specialių smailių instrumentų, kai kurios gentys naudojo net sausgysles ir adatas ( kai nebuvo siūlų). Kaip veikdavo šis procesas? Gyslos buvo nudažomos specialiais dažais, jos suveriamos į adatą ir pamažu, badant buvo išgaunamas piešinys odoje. Tokiu principu daromi piešiniai atrodė gana primityviai.

Būta laikų, kai senosios tautos ir gentys tattoo darydavo medžio spygliais, aštriomis kriauklėmis, žuvų ar gyvūnų kaulais.  Pirmieji tattoo meistrai buvo tikrai išradingi, tik dar nėra aišku, kada pradėti piešti spalvoti piešiniai ant kūno. Esam tikri tik tuo, kad tatuiruočių menas, tai sena tradicija, siekianti dar senovės Egipto faraonų laikus.

Jei pirmieji piešiniai ant kūnų žmonijos istorijoje simbolizavo didybę, tvirtumą ir mistiškumą, tai kai kuriose šalyse, tatuiruotės asocijuojamos su gėda ir nusikaltimu. Senosios japonų tattoo tradicijos siejamos su tuo gėdos jausmu. Už nusikaltimus žmonės buvo baudžiami tatuiruotėmis (brūkšniais) ant veido. Kuo daugiau brūkšnių, tuo daugiau nusikaltimų. Toks žymėjimas padėjo minioje atskirti nusikaltėlius. Kinijoje galiojo panašios taisyklės, tik žymėdavo piešiniais ant veido ne nusikaltėlius, o vergusi ir karo belaisvius.

Europoje tatuiruotėmis puošdavosi piratai ir jūrininkai, bet labai greitai šią kūno puošimo madą perėmę ir išsilavinusi aristokratija. Net ir žinomiausi pasaulio didikai ( Anglijos, Danijos karaliai ir kt.) puošėsi simbolinėmis tattoo. Kryžiai ant kūno saugojo vyrus atviroje jūroje, o ant žemės pasilikę didikai, tokiais piešiniais ant kūno bandė išreikšti savo stiprybę ir valdžią.

Šiandien tatuiruotės, yra dalis jaunatviško protesto, tačiau toks požiūris pamažu keičiasi. Žmonės vis dažniau  pasižymi savo kūnus ne dėl maišto, bet dėl grožio. Vis dar išlieka ir emocinis, mistinis prisirišimas prie tam tikrų simbolių. Kai kurie tatuiruočių savininkai vis dar tiki, kad piešiniai ant jų kūno saugos nuo blogio. Šiandien, ši kūno meno atšaka, persipina tiek su senomis, šamaniškomis tradicijomis, tiek su tam tikromis mados tendencijomis. 

Nesvarbu ar jūs maištaujantys menininkai, o gal santūrūs biuro darbuotojai, piešiniai ant kūno, tai būdas išreikšti save. Pasaulyje tatuiruočių meistrai laikomi profesionaliais menininkais ir meistrais. Jų salonuose kasdien apsilanko savęs ieškantys žmonės. Mūsų kūnai tokiems meistrams kaip drobė, kurią jie užpildo pačiais originaliausiais simboliais: nuo neutralių ornamentų iki asmeninę reikšmę turinčių piešinių. Jums telieka išsirinkti…

happy wheels

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>